Banko yaki (jap. k. 萬古焼) tradicinė japoniška keramika, kildinama iš Yokkaichi miesto, Mie prefektūroje. Dažnai dar yra vadinama Yokkaichi banko-yaki. Tai Japonijoje ypatingai populiari keramikos rūšis, iš kurios yra gaminami įvairiausi gaminiai - maisto gamybai skirti indai, arbatinukai, sakės taurelės, vazos, bonsai indai ir t.t. Banko-yaki užima net 80% maisto gamybai skirtų virtuvės indų rinkos. Populiarumo paslaptis glūdi tame, jog ši keramikos rūšis yra nepaprastai atspari aukštai temperatūrai, puikiai išlaiko šilumą, todėl idealiai tinka puodams, kurie yra naudojami ant atviros ugnies. Žaliai arbatai ruošti skirti banko-yaki arbatinukai pasižymi ypatingomis savybėmis.

Rudas-arbatinukas-0-1024x683.jpg


Istorikai teigia, kad pirmasis, prieš maždaug 260 metų,  banko-yaki pradėjo gaminti prekybininkas-keramikas Rouzan Nunami. Nunami buvo viena iš klestinčių šeimų Yokkaichi apylinkėse, kuri vertėsi keramikos indų prekyba. Nunami savo ruožtu ne tik buvo puikus verslininkas, tačiau kartu puikiai išmanė arbatos ceremonijos paslaptis. Gerai išmanydamas produkciją, kuria prekiavo, laikui bėgant jis pats ryžosi kepti savitą keramiką. Nunami gyveno tuo metu, kai Japonija dėl vidinių sprendimų buvo save izoliavusi nuo likusio pasaulio. Dėl šios priežasties, jis nežinojo ir galėjo tik įsivaizduoti, kokie indai galėtų būti populiarūs užjūrio šalyse. Būdamas prekybininku jis galvojo ne tik apie vidinę Japonijos rinką, bet ir apie tarptautinės prekybos galimybes. Įsivaizduodamas užsienio šalis, Nunami sukūrė to meto Japonijoje egzotišką keramikos stilių, kurį pavadino banko-yaki. Šiems gaminiams žymėti nusprendė naudoti banko fueki antspaudą kurio reikšmė tarsi turėjo atspindėti inovatyvaus keramiko troškimus. Banko reiškė parduotuvės pavadinimą, o žodis fueki - „amžinai nesikeičiantis“.  Taigi, Nunami tarsi linkėjo naujai atrastai keramikos rūšiai amžino klestėjimo.

Nunami keramikos gamybos paslapčių mokėsi iš Kyo-yaki stiliaus atstovo, žymaus keramiko Kenzan Ogata. Ogata yra vienas iškiliausių ir svarbiausių asmenų Japonijos keramikos istorijoje. Tačiau banko-yaki gamyba dar ankstyvame stiliaus formavimosi etape buvo laikinai sustabdyta dėl Rouzan Nunami mirties. Visgi, prabėgus 30 metų Rouzan broliai Yusetsu ir Senshu nusprendė atgaivinti banko-yaki keramikos gamybą. Yusetsu garsėjo kaip puikus medinių dirbinių meistras, o Senshu pasižymėjo inovatyvia mąstysena. Sujungę jėgas broliai puikiai išnaudojo vienas kito stipriąsias savybes.Rudas-arbatinukas-3-1024x683.jpg

Kodėl banko-yaki ypač tinka žaliai arbatai ruošti?

Banko-yaki arbatinukai yra gaminami iš molio, kurio sudėtyje yra daug geležies. Degimo metu geležis jungiasi su deguonimi, todėl gaminius puošia nuostabiai subtilūs atspalviai.  Priklausomai nuo deguonies kiekio krosnyse ir geležies junginių molyje, spalva gali keistis nuo raudonai oranžinės iki sodriai raudonos. Kita vertus, jeigu deguonies yra mažiau, molis įgauna tamsiai raudonai rudą spalvą.

Be to, banko arbatinukai nuo seniausių laikų yra ypač vertinami arbatos ceremonijos meistrų tarpe. Ekspertų nuomone, indai degti iš šio molio geriau atskleidžia japoniškos žalios arbatos savybes. Moksliškai buvo nustatyta, kad plikymo metu, molyje esanti geležis reaguoja su arbatoje esančiais taninais ir tai lemia geresnes skonines savybes, kadangi sumažina kartumą. Dėl šios priežasties arbata yra švelnesnio, subtilesnio skonio.

Kitas banko-yaki arbatinukų požymis yra  gražus spalvos blizgesys. Laikui bėgant, kasdien naudojamas arbatinuko paviršius įgauna gilesnius atspalvius. Su metais arbatinukas tarsi subręsta ir atrodo vis gražesnis, subtilesnis. Blizgesys atsiranda natūraliai, nes arbatinuką nuolat liečiame rankomis, kurios  yra padengtos natūraliais žmogaus organizmo aliejais, bei dėl plikymo metu iš arbatos išsiskiriančių medžiagų. Banko-yaki arbatinukai neturi glazūros, todėl minėti veiksniai tiesiogiai veikia indo paviršių (venkite arbatinuką plauti su muilu ir pernelyg stipriai šluostyti).

Metams bėgant pastoviai naudojamas banko-yaki arbatinukas tampa vis gražesnis, atsiranda savitarpio ryšys su arbatinuko šeimininku. Nuolatinis virsmas į kažką gražesnio ir tobulesnio sukuria unikalų stiprų emocinį ryšį. Banko-yaki arbatinukas nėra tik paprastas daiktas, tai tarsi dalelė Jūsų.